امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تصاویر webP برای برنامه های اندروید+4، کم حجم ولی نه بی کیفیت!
سلام

شاید تا الان از روشای مختلفی رای کم کردن حجم عکسها استفاده کردید اما روش دیگه ای هم وجود داره که میتونه با افت کیفیت کم ولی کاهش حجم همراه باشه!

[تصویر:  webp1.jpg]

من در حال خوندن مطلبی از سایت اپ ریویو(http://appreview.ir) بودم که با این روش آشنا شدم،به این قسمت از مطلب توجه کنید:

نقل قول:
تصاویر دیجیتال فرمت های متفاوتی دارند که هریک دارای مزایا و معایب منحصر به فرد خود می باشد و بسته به نیازمندی های پروژه می توان یک یا تعدادی از فرمت ها را برگزید و مورد استفاده قرار داد.
گوگل حدود دو هفته پیش اعلام کرد که زین پس در نسخه جدید اندروید استودیو یعنی 2.3، از فرمت تصویری جدیدی برای اندروید پشتیبانی خواهد کرد و به کاربران پیشنهاد داد که تصاویر PNG/JPG خود را به فرمت WebP تبدیل کنند.
اول از همه به معرفی فرمت تصاویر WebP می پردازیم:
WebP یک فرمت تصویری از گوگل است که از فشرده سازی با اتلاف مانند JPEG و ترنسپرنت بودن عکس مانند فرمت PNG پشتیبانی می کند، اما این فرمت جدید فشرده سازی بهتری را نسبت به دو فرمت مذکور در اختیار قرار می دهد.
محدودیت های تصاویر WebP در اندروید:
تصاویر WebP بااتلاف (lossy) در اندروید 4.0 و بالاتر (API لول 14) و تصاویر WebP بدون اتلاف (lossless) و ترنسپرنت نیز در اندروید 4.3 و بالاتر (API لول 18) پشتیبانی می شوند، از این رو شما می توانید از الگوریتم بدون اتلاف (lossless)، تنها برای اپلیکیشن هایی استفاده کنید که با نسخه 4.3 و بالاتر از اندروید کار می کنند.

برای قعال سازی توی اندروید استودیو 2.3 طبق گفته ی همین سایت:

نقل قول:
گام اول: بر روی فایل تصویر موردنظر خود در دایرکتوری drawable کلیک راست کرده و convert to WebP را انتخاب نمایید.
[تصویر:  blog_29672_1.jpg]
گام دوم: دیالوگ زیر نمایش داده خواهد شد و می توانید تنظیمات پیش فرض را نگه داشته یا اگر نسخه 4.3 اندروید را استفاده می کنید، آن را به losslesss تغییر دهید و حتی کیفیت رمزنگاری را عوض کنید.
[تصویر:  blog_29672_2.jpg]
پس از زدن OK می توانید تعداد بایت های ذخیره سازی شده از فشرده سازی را در گوشه راست پایین نوتیفیکیشن در اندروید استودیو مشاهده کنید.

همونطور که گفته شده باید حد اقل اندروید مورد استفاده 4 باشه.تطبق تستی که کردم مرور گر من هم میتونه از این تصویر پشتیبانی کنه ولی به این توجه داشته باشید که اگه ازش توی سایت استفاده کنید شاید تو نسخه های قدیمی اندروید به درستی نشون داده نشه!من از این روش برای پروژه انردوید خودم استفاده کردم و به راحتی سایز برنامه کم شد!پس اگه از برنامه اندروید استفاده میکنید پیشنهاد میکنم یه بار برای تصاویرتون ازش استفاده کنید.

[تصویر:  webp2.jpg]

یک نرم افزار برای تبدیل تصاویر به webp که رایگان هم هست رو بهتون معرفی میکنم،نرم افزار webpconv که از این صفحه دانلودش کردم و بنظر مناسب میاد!

کد:
http://www.romeolight.com/products/webpconv/
دقیقا نمیدونم از چه فرمتهایی پشتیبانی میکنه اما jpg و png رو به خوبی تبدیل کرد.

امتحانش مجانیه! Smile

موفق باشید

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان